Menu Content/Inhalt
Misja projektu arrow Odpowiedzi kandydatów

Ankieta

Czy materiał na tej witrynie będzie miał wpływ na Twój głos w wyborach?
 
Majchrowski Jacek Drukuj Email
Kandydat na prezydenta miasta Krakowa
Imię i nazwisko kandydata: Jacek Majchrowski
Komitet wyborczy: KWW Jacka Majchrowskiego
Partia polityczna: niezrzeszony
WWW: www.majchrowski.pl

Kandydat odpowiadał na pytania, z którymi można w całości zapoznać się na stronie Lista pytań. Poprzez kliknięcie linku przy nagłówku pytania (Pokaż treść pytania) podglądnąć treść danego pytania. Możesz również wyświetlić wszystkie pytania klikając tu: Pokaż wszystkie lub wszystkie schować klikając tu: Ukryj wszystkie. Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami:1. Pytania wprowadzające
(Pokaż/Ukryj treść pytań)
a) Na pierwszym miejscu branża IT, szeroko rozumiana. W Krakowie przykładowe Motorola, IBM, czy Comarch. Kraków dysponuje olbrzymim potencjałem profesjonalnej kadry dla tego rodzaju firm. To w naszym mieście znajdują się uczelnie, kształcące wysokiej klasy specjalistów. Zaawansowane technologie to także dostęp do internetu bezprzewodowego z którego już teraz można korzystać w obrębie centrum i Kazimierza. W ciągu najbliższych dwóch trzech lat, dostęp do bezprzewodowego Internetu będzie rozszerzony o kolejne obszary miasta, m.in. Plac Centralny w Nowej Hucie. W dzisiejszym świecie branża IT znajduje zastosowanie we wszystkich sferach ludzkiej działalności. Zatem można powiedzieć, że branża IT jest najważniejsza. Istotną gałęzią przemysłu jest także szeroko rozumiany przemysł turystyczny, którego istnienie nie może być oderwane od IT. Większość akcji promujących Kraków nie może się odbyć bez wykorzystania zaawansowanych technologii, które stanowią istotny element w dotarciu do konsumenta.
b) Na pewno można powiedzieć o kilkunastu tysiącach miejsc pracy.
c) Codzienna lektura to portal miejski. Sprawdzam stan informacji bieżącej dla mieszkańców, którego częścią jest BIP UMK. Szczególną uwagę zwracam na interaktywne sposoby kontaktu z urzędem. Są to m.in.: ewidencja i rejestracja działalności gospodarczej, rejestracja pojazdów i praw jazdy czy interaktywny wydział geodezji. Przeglądam serwisy samorządowe ( PAP uruchomił portal samorządowy), lubię INFOR, zaglądam na strony internetowe gazet.
d) Łączność bezprzewodowa (ale nie tylko telefonia komórkowa) w tym bezprzewodowa wymiana danych – przykład technologia Wi-Max. E- learning - możliwość ciągłego kształcenia skierowana do szerokiej grupy osób, interaktywne usługi administracyjne.
e) Przeciw. Poważna bariera w rozwoju IT.

2. Dlaczego Kraków? (Pokaż/Ukryj treść pytania)
Konkurencyjność Miasta już została zwiększona, świadczy o tym 8 milionowa rzesza turystów. Branża turystyczno - wypoczynkowa, kampanie medialne, tanie linie lotnicze, poprawa układu komunikacyjnego. Miasto akademickie, które ma znakomitych pracowników, najlepiej wykształconych. Przygotowani jesteśmy do obsługi Ameryki i Europy Zachodniej. Koszty pracy i inwestowania nadal są niższe w Polsce. Poza tym Kraków to atrakcyjne miasto do mieszkania.

3. Wsparcie dla lokalnych firm. (Pokaż/Ukryj treść pytania)
Moim zdaniem mała i duża firma może ze sobą współistnieć. Stawianie opozycji – mała czy duża nie ma sensu. Część dużych koncernów umieszcza swoje działy technologiczne w różnych regionach świata. Popieram natomiast inicjatywy parków technologicznych – tam małe firmy mają zapewnioną możliwość rozwoju. Należy także pamiętać o światowej tendencji skupowania małych firm przez dużo większych konkurentów. Trzeba pamiętać, że duża firma to także możliwość rozwoju dla małej firmy m.in. poprzez transfer know how.

4. Brak kadry. (Pokaż/Ukryj treść pytania)
Generalnie w skali kraju i Europy brakuje ludzi z wyższym wykształceniem, inżynierów IT. Z danych wynika, że więcej studentów jest na kierunkach nietechnicznych. Jednak skala tego problemu jest mniejsza w Krakowie. Kraków jest ewenementem, to tutaj na krakowskich uczelniach kształcą się kadry, które mogą swobodnie konkurować z najlepszymi na świecie.

5. Związanie przemysłu IT z miastem. (Pokaż/Ukryj treść pytania)
Według mnie branża IT po okresie tzw.: bańki mydlanej” już okrzepła. Jest rzeczą mało prawdopodobną, że z tej branży odejdą specjaliści. Nie zmienia to faktu, że należy intensywnie stymulować rozwój tej gałęzi przemysłu. Szansą są działania z zakresu partnerstwa publiczno – prywatnego (PPP), motywacją są również wszelkiego rodzaju zwolnienia podatkowe ze strony Miasta. W ten sposób następuje również bliższa współpraca takich firm z samorządem lokalnym.

6. Promocja. (Pokaż/Ukryj treść pytania)
Lokalne władze nie mogą domagać się promowania konkretnych firm. Takie działanie jest nieuprawnione. Jest przedstawiony program finansowy z UE na lata 2007 – 2013, który zakłada przeznaczenie dużych środków na ten cel. Promować należy cały sektor IT. Miasto może to robić i już robi. Kraków jest miastem przyjaznym dla tego sektora. Środki z programów unijnych zostaną przeznaczone na konkretne działania i współpracę z podmiotami prywatnymi. Chcę też podkreślić, że firmy lokalne radzą sobie nie tylko na lokalnym, ale również na światowym rynku (ComArch, Solidex).

7. Darmowy internet WiFi. (Pokaż/Ukryj treść pytania)
Koniec pierwszego kwartału 2007: Stare Miasto w obrębie Plant oraz Kazimierz. Miasto udostępni technologię dla użytkowników. Jest to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się technologii informatycznych. Konieczny jest tutaj wzrost przepustowości, gdyż jest on znacznie mniejszy niż w łączach przewodowych. Trudno prognozować dalsze działania w kolejnych latach. Istotne będzie znalezienie partnerów komercyjnych, ponieważ łączność bezprzewodowa musi być związana z rozwojem sieci o dużej przepustowości.

8. e-administracja. (Pokaż/Ukryj treść pytania)

Rejestracja działalności gospodarczej ( w zasadzie już funkcjonuje) Mieszkaniec siada przy klawiaturze komputera, otwiera stronę z interaktywnym formularzem, wypełnia go, przesyła drogą elektroniczną do magistratu, wraz ze swoim adresem. Urząd sprawdza poprawność wniosku, potwierdza zgłoszenie działalności.

Złożenie wniosku o decyzję na budowę w wydziale architektury. Materiały niezbędne do wniosku: jeśli klient nie ma w wersji elektronicznej przesyła pocztą, wypełniamy wniosek i przesyłamy do urzędu. Otrzymujemy potwierdzenie i hasło, które pozwala na śledzenie procesu. W kolejnych tygodniach sprawdzamy stan sprawy w wydziale. Otrzymujemy decyzję z podpisem elektronicznym.

Wniosek o świadczenie rodzinne. Wypełniamy formularz na stronie, jeśli konieczne dołączenie dokumentów, mogą zostać zeskanowane i przesłane, lub przesłane pocztą tradycyjną. Po rozpatrzeniu – decyzja o przyznaniu świadczenia.

9. Otwarte oprogramowanie. (Pokaż/Ukryj treść pytania)
Czy lokalna administracja powinna aktywnie wspierać użytkowanie otwartego oprogramowania (Open Source)? Dla przykładu: w USA generalnie akceptuje się dominację Microsoft Windows w dziedzinie systemów operacyjnych. W Niemczech natomiast zarówno rząd jak i poszczególne landy świadomie wpływają na rynek systemów operacyjnych, promując i wspierając otwarte systemy Linux i OpenOffice (na przykład wdrażając go w administracji). Jakie stanowisko zajmuje Pan(i) w tej sprawie? Czy i jakie działania zamierza Pan(i) podjąć?

Nigdy do końca nie mamy do czynienia z darmowym systemem. Należy pamiętać, że do darmowego oprogramowania trzeba zapewnić własnych programistów – czyli to co robi w ramach umowy dostawca, zapewniający wsparcie techniczne. Wszystko to leży po stronie użytkownika. Uważam że musimy dbać o użytkowanie systemu. Koszty są porównywalne..

10. Konsultacje społeczne. (Pokaż/Ukryj treść pytania)
Już korzystamy z takiej możliwości. Można rozważać także uruchomienie forum dyskusyjnego, tak by mieszkańcy czynnie uczestniczyli w pracach samorządu. Zbliżoną formą dyskusji jest czat, z którego jako prezydent korzystam i dzięki temu znam opinie internautów na temat wielu problemów miasta. Powiedzmy sobie jednak wprost, że taka forma uczestnictwa społeczeństwa w pracach samorządu może być traktowana jako uzupełnienie innych metod badania opinii. Dziś jeszcze nie dla wszystkich Internet jest codzienną formą komunikacji.