Menu Content/Inhalt
Misja projektu arrow Odpowiedzi kandydatów

Ankieta

Czy materiał na tej witrynie będzie miał wpływ na Twój głos w wyborach?
 
Terlecki Ryszard Drukuj Email
Kandydat na prezydenta miasta Krakowa
Imię i nazwisko kandydata: Ryszard Terlecki
Komitet wyborczy: Prawo i Sprawiedliwosc
Partia polityczna: niezrzeszony
WWW: www.RyszardTerlecki.pl

Kandydat odpowiadał na pytania, z którymi można w całości zapoznać się na stronie Lista pytań. Poprzez kliknięcie linku przy nagłówku pytania (Pokaż treść pytania) podglądnąć treść danego pytania. Możesz również wyświetlić wszystkie pytania klikając tu: Pokaż wszystkie lub wszystkie schować klikając tu: Ukryj wszystkie. Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami:1. Pytania wprowadzające
(Pokaż/Ukryj treść pytań)
a) Na pierwszym miejscu widzę branżę IT (ze względu na potencjał akademicki Krakowa), potem turystyka oraz branże finansowe.
b) Ministerstwo Finansów przekazując samorządowi udział w podatku dochodowym nie rozbija tego na branże. To specyfika finansów samorządowych. Z kolei oszacowanie miejsc pracy generowanych przez IT jest niezwykle trudne, ponieważ komputery i Internet dotarły już do blisko 97% przedsiębiorstw. Mamy zatem swoiste przeniknięcie IT do niemalże wszystkich dziedzin życia.
c) Regularnie czytam Onet.pl.
d) Pięć-dziesięć lat to zbyt odległa perspektywa jak na branżę IT.
e) Obecną sytuację (licencjonowanie) uważam za właściwą. Zmiana może działać hamująco na branżę.

2. Dlaczego Kraków? (Pokaż/Ukryj treść pytania)
Inwestorów będzie przyciągać potencjał akademicki Krakowa i przygotowane do inwestowania strefy nie tylko w Krakowie, ale i w bezpośrednim otoczeniu. Posiadanie planów zagospodarowania przestrzennego oraz szybkie uzyskiwanie pozwoleń na budowę jest częścią mojego programu wyborczego. Jest w nim także stworzenie infrastruktury ułatwiającej szybki start nowych inwestycji. Natomiast ważny jest równocześnie zysk dla Krakowa z tych inwestycji. Muszą powstawać nowe miejsca pracy. Firmy muszą płacić podatki w Polsce.

3. Wsparcie dla lokalnych firm. (Pokaż/Ukryj treść pytania)
Zadaniem polityka jest szukanie złotego środka. Skrajności należy wykluczyć. Zamknięcie Krakowa dla dużych firm jest taką skrajnością. Mogą one bowiem generować powstawanie lokalnych partnerów w branży.
Na pewno duże firmy zagraniczne w branży IT podkradają fachowców, którzy zdobyli doświadczenie w małych firmach. To rujnuje małe firmy. Tego procesu nie da się powstrzymać. Dobrzy i słabo opłacani fachowcy z małych firm mogą zamiast szukać pracy w dużej firmie także wyjechać za granicę – na ogół znają świetnie język angielski. Lepiej niech zatem zostaną w Polsce i tutaj zakładają rodziny i płacą podatki.


4. Brak kadry. (Pokaż/Ukryj treść pytania)
Uważam, że mamy dobrych informatyków. Programiści z Instytutu Informatyki UJ na przykład wielokrotnie dobywali laury na międzynarodowych zawodach. Nie zgadzam się do końca z tezą sugerowaną w pytaniu.

5. Związanie przemysłu IT z miastem. (Pokaż/Ukryj treść pytania)
Nie do końca zgadzam się z tezą. Specyfika IT nie pozwala firmie powstającej w garażu określić strategii zakładającej osiągnięcie sukcesu Microsoftu. Również innego rodzaju inwestycje mają miejsce w tej branży, niż w górnictwie, hutnictwie, przemyśle samochodowym. Sam budynek o niczym nie świadczy. Jeżeli firma IT wybuduje budynek, to może okazać się po dwóch latach, że jest on czterokrotnie za mały.

6. Promocja. (Pokaż/Ukryj treść pytania)
Miejscem takiej promocji są udziały w targach branżowych za granicą, promocje w miastach partnerskich Krakowa. Możliwe są też misje gospodarcze w zaprzyjaźnionych miastach. W tym zakresie zrobię dużo. Ale granice takiej promocji określa prawo. Nie można płacić z publicznej kasy za promocję prywatnej firmy.

7. Darmowy internet WiFi. (Pokaż/Ukryj treść pytania)
Zamierzam przyczynić się do jak największego upowszechnienia Internetu. Chciałbym pokryć bezprzewodowym Internetem cały Kraków. Odpowie na to pytanie studium wykonalności, którego wykonanie zlecę, gdy tylko zostanę Prezydentem. Środki finansowe na realizację projektu znajdę w funduszach europejskich. To nie będzie najtrudniejsza część zadania. Najpoważniejszym problemem będą koszty utrzymania usługi i ich umieszczenie w budżecie.

8. e-administracja. (Pokaż/Ukryj treść pytania)
1. Razem z nakazem płatniczym (decyzją podatkową, informacją o ratach za użytkowanie wieczyste itp.) otrzymuję identyfikator i hasło do zalogowania się na serwerze Urzędu Miasta. Od tego momentu mogę na bieżąco sprawdzać moje kolejne płatności oraz ewentualne zaległości w płatnościach (wraz z odsetkami na dany dzień). Stosowne przelewy dokonuję przez Internet.
2. Odbierając nowy dowód osobisty otrzymuję równocześnie podpis elektroniczny, konieczny do internetowego składania wszelkich wniosków urzędowych.
3. Bieg mojej sprawy w urzędzie mogę oczywiści śledzić przez Internet. Jeżeli potrzebne będzie złożenie dodatkowych dokumentów albo bieg sprawy zakończy się – otrzymam SMS z odpowiednią informacją (oraz oczywiście wiadomość na konto mailowe).
4. Deklarację podatkową składam przez Internet. Urzędnik z US nie ma prawa mnie wzywać do siebie w celu uzupełnienia danych. Przysyła mailem odpowiednią prośbę. Ja składam oświadczenie i wysyłam je mailem (podpisując elektronicznie).
Tego nie sprawi oczywiście Prezydent Miasta Krakowa – ale Wicepremier i Minister Administracji L. Dorn. To samo dotyczy zresztą dowodów osobistych z podpisem elektronicznym.


9. Otwarte oprogramowanie. (Pokaż/Ukryj treść pytania)
Popieram Linux i Open Office dla tych urzędników, których zadaniem jest przygotowywanie pism. Natomiast jeżeli od systemu informatycznego ma zależeć sprawność i niezawodność obsługi mieszkańców, zapewnienie spójności i poufności danych wybieram w drodze przetargu firmę, która mi to zapewni. Ta firma pod groźbą ogromnych kar za ewentualne sparaliżowanie pracy urzędu dokona właściwego wyboru. A mnie nie będzie przeszkadzać ani WINDOWS, ani LINUX. Prezydent nie musi się na tym znać. Ma dbać o interesy mieszkańców.

10. Konsultacje społeczne. (Pokaż/Ukryj treść pytania)
Już teraz prowadzę codzienny czat internetowy. Codziennie w godz. 21.00 –21.30 każdy może mi zadać pytanie. Jako prezydent chciałby jeden dzień w tygodniu przeznaczyć na  tego typu kontakt z mieszkańcami. Odsyłam do mojej strony www.RyszardTerlecki.pl