Menu Content/Inhalt
Misja projektu arrow Odpowiedzi kandydatów

Ankieta

Czy materiał na tej witrynie będzie miał wpływ na Twój głos w wyborach?
 
Szczypiński Tomasz Drukuj Email
Kandydat na prezydenta miasta Krakowa
Imie i nazwisko kandydata: Tomasz Szczypiński
Komitet wyborczy: Platforma Obywatelska RP
Partia polityczna: Platforma Obywatelska
WWW: www.Szczypinski.pl

Kandydat odpowiadał na pytania, z którymi można w całości zapoznać się na stronie Lista pytań. Poprzez kliknięcie linku przy nagłówku pytania (Pokaż treść pytania) podglądnąć treść danego pytania. Możesz również wyświetlić wszystkie pytania klikając tu: Pokaż wszystkie lub wszystkie schować klikając tu: Ukryj wszystkie. Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami:1. Pytania wprowadzające
(Pokaż/Ukryj treść pytań)
a) Dziś Kraków tak naprawdę żyje z usług dla 8 mln turystów i 200 tysięcy studentów. Poza tą branżą usługową, plasuję IT zdecydowanie na pierwszym miejscu. Bardzo cieszę się z tego, że Kraków zaczyna być postrzegany jako lider IT w Polsce.
b) W kontekście nie tylko Krakowa, ale obszaru metropolitarnego (Skawina, Zabierzów) myślę że jest to około 12 tysięcy miejsc pracy. Ile to oznacza dochodu – nie wiem.
c) Onet.pl, interia.pl (akurat portale krakowskie!), Magiczny Kraków, Wrota Małopolski, gazeta.pl
d) Szerokopasmowy dostęp do Internetu, WiFi, konwergencja mediów (tv/radio/telefon/internet), oraz “e-partycypacja” czyli rozwój demokracji z użyciem mediów interaktywnych.
e) Jestem zwolennikiem status quo, a więc sytuacji gdzie software nie jest objęty patentami. Zgodnie ze stanowiskiem posłów Platformy Obywatelskiej w parlamencie europejskim w lipcu 2005, uznaję jedynie zasadność prawa autorskiego. Jednak w tej dyskusji dostrzegam argumenty drugiej strony.


2. Dlaczego Kraków? (Pokaż/Ukryj treść pytania)
Sprawa konkurencji Krakowa jest kwestią podstawową. Kraków musi być przede wszystkim miastem dobrze wykształconej, konkurencyjnej kadry informatycznej. Stawiam więc zdecydowanie na rozwój zasobów ludzkich, kształcenie i przygotowywanie kadr.
Oprócz tego jednak, konkurencyjność jest wynikiem działań w różnych sferach. Aby przyciągnąć inwestorów, należy wykorzystać modę na Kraków i stawiać inwestycje, które tą modę przedłużą. Należy zbudować Centrum Kongresowe aby stymulować turystykę kongresową. Należy przygotowywać prawdziwe wydarzenia kulturalne – obecnie ich nie ma. W końcu należy zwiększyć przyjazność miasta jako takiego – mieszkania, wypoczynku, rozrywki. Rola miasta [jako instytucji – przyp. red] musi tu być bardziej kreacyjna.
Osobnym tematem w kwestii zwiększenia konkurencyjności są konieczne ułatwienia inwestycyjne, a więc przyjazność dla inwestora w sferze procesu inwestycyjnego. Problemy to chociażby brak planów miejscowych zagospodarowania, zła dostępność komunikacyjna miasta. Rola prezydenta w tych sprawach nie jest wiodąca ale powinna być lobbująca.

3. Wsparcie dla lokalnych firm. (Pokaż/Ukryj treść pytania)
Uważam że przyszłość jest w rozwoju mikro-firm, oraz firm małych i średnich. Jestem wiceprzewoidniczoącym Sejmowej Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości (dawniej Komisji do spraw MŚP). Również jako prezydent Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie pracowałem z takimi firmami. Znam problemy małych firm, ponieważ sam zakładałem firmę komputerową w roku 1987 (oprogramowanie i produkcja aparatury pomiarowej). Istniała 15 lat. Popieram również formy samozatrudnienia – branie sprawy w swoje ręce. Nie dotyczy to samego IT. Dlatego tak mnie niepokoi, że w roku 2005 w Krakowie zlikwidowano więcej małych firm (4 tysiące) niż utworzono (2 tysiące). Nie znaczy to że spadła ilość miejsca pracy, ale niepokojące jest, że spadła ilość podmiotów.
Odpowiadając na pytanie: zmiany na rynku pracy to mechanizm rynkowy, któremu nie można zapobiec. Jednak z pewnością należy dążyć do zwiększenia ilości absolwentów poszukiwanych kierunków.
Ponadto w ramach wsparcia lokalnego biznesu miasto powinno wspomagać stworzenie inkubatora firm informatycznych, wspierać lokalne klastry i stowarzyszenia. W roku 2000 nadzorowałem projekt uchwały Rady Miasta o wspieraniu MŚP. Uchwała nie była potem realizowana. Ale kilka miesięcy temu obecny prezydent, Jacek Majchrowski, przygotował nową uchwałę w tym samym przedmiocie. Za kandydatury obecnego prezydenta miasto Kraków nie weszło jako partner do Małopolskiego Klastra Technologii Informacyjnych. To błąd.
Miasto powinno ponadto stworzyć fundusz wsparcia i poręczeń kredytowych dla małych firm. Można to zrealizować niewielkimi środkami: wystarczyłoby kilkanaście milionów złotych. Chciałbym zrealizować to w pierwszym budżecie miasta za mojej kadencji.
Inna możliwość wsparcia drobnej przedsiębiorczości to zmiana polityki w stosunku do lokali gminnych. Należy dążyć do prywatyzacji i możliwości kupowania ich przez przedsiębiorców.

4. Brak kadry. (Pokaż/Ukryj treść pytania)
Jak powiedziałem, należy dążyć do zwiększenia ilości absolwentów. Potrzeba współpracy z uczelniami. Rola miasta w tym procesie jest istotna, prezydent może być inicjatorem wspólnych projektów, takich jak na przykład Klaster Technologii Informacyjnych, który ma wskazywać kierunki i zwiększenie kształcenia absolwentów.

5. Związanie przemysłu IT z miastem. (Pokaż/Ukryj treść pytania)
W pełni podzielam wyrażony w pytaniu pogląd, dawałem temu wyraz również w Sejmie przy okazji ustaw o wspieraniu inwestycji w Polsce. Byłem przeciwnikiem tego typu ustaw, właśnie ze względu na ten problem. Przykładowo, jeśli zagraniczna firma buduje fabrykę i dostaje na ten cel 200 mln wsparcia, to ona nie zapuszcza tu korzeni. Dla niej zlikwidowanie tej fabryki to żaden problem. Rozwiązanie tego problemu widziałbym raczej w istnieniu funduszu gwarancyjnego o którym wspomniałem. Fundusz dawałby zabezpieczenie dla małych firm chcących zaciągać kredyty bankowe. Takie fundusze istnieją w innych miastach, elementy takich funduszy istnieją również w Krakowie. Niewielki fundusz, rzędu 10 mln zł, chciałbym wprowadzić w pierwszym budżecie miasta. Docelowo, powinno to być dużo więcej, jednak należy postarać się o środki unijne na ten cel, co przy obecnych możliwościach nie powinno być problemem.

6. Promocja. (Pokaż/Ukryj treść pytania)
W przypadku współfinansowania działalności marketingowych firm – jest to pomoc publiczna i zgodnie z regułami gry w Unii, nie można tego robić w sposób, który zakłóca rynek konkurencji w Europie. Ale miasto posiada środki na promocję miasta jako takiego. Przekonany jestem że można wesprzeć branżę IT wporowadzająć rolę branży jako elementu promującego miasto. Miasto może promować przemysł jako element atrakcyjności regionu. Tak właśnie postąpiliśmy promując inną branżę przemysłu na targach inwestycyjnych w Cannes w latach 1999 – 2001.

7. Darmowy internet WiFi. (Pokaż/Ukryj treść pytania)
Jestem zwolennikiem tego projektu, ogłosiłem to w kampanii wyborczej i w zeszłym tygodniu miałem na ten temat konferencję prasową. Uruchomiliśmy nawet promocyjnie 2 tygodnie temu nadajnik WiFi działający w promieniu 500 metrów od biura Platformy na Basztowej [Przyp. red:nasz laptop nie wykrył żadnej sieci w biurze Platformy]. Na pytanie kto zapłaci za taki projekt, nie potrafię odpowiedzieć. Przewiduję, że samo miasto mogłoby poświęcić na ten cel kilkadziesiąt milionów złotych w przeciągu paru lat, korzystając z funduszy unijnych. Wiem że w Gdańsku zrobiono to za wiele mniejsze pieniądze, 5.5 mln złotych, ale wbrew propagandzie nie jest to całe miasto, tylko 19 punktów. W Rzeszowie istnieje takich punktów 40. Trzeba jeszcze odpowiedzieć na szereg pytań, na przykład czy wykorzystywać WiFi, WiMax czy UWB, oraz to, jakie usługi będą dostępne w takiej bezprzewodowej sieci.

8. e-administracja. (Pokaż/Ukryj treść pytania)
Wydawanie zaświadczeń z Urzędu Stanu Cywilnego: Obywatel za pomocą przeglądarki wypełnia interaktywny formularz oraz sklada podpis elektroniczny (który może otrzymać bezpłatnie). Odpowiedź w zależności od wagi dokumentu otrzyma pocztą lub drogą elektroniczną.
2. Sprawdzanie stanu dowolnej sprawy w urzędzie: obywatel może sprawdzić online w dowolnej chwili na jakim etapie jest jego sprawa. Jeśli sprawa utknęła, obywatel może w ten sposób namierzyć urzędnika przetrzymującego dokumenty.
3. Składanie wniosku i wydawanie nowego prawa jazdy: Cały proces powinien się odbyć bez wychodzenia z domu. Składanie wniosku powinno się odbywać online, a prawo jazdy powinno przychodzić pocztą.
To są rzeczy która zamierzam zrealizować w perspektywie jednej kadencji.

9. Otwarte oprogramowanie. (Pokaż/Ukryj treść pytania)


Moja odpowiedź jest prosta. Jestem za Open Source (również dlatego, że muszę pozostawać w dobrych relacjach z moim 15-letnim synem, fanem Linuxa Ubuntu…). Chcę dążyć do wdrożenia systemów Open Source w ogromnej części urzędów. Jednak w urzędzie najważniejsza jest stabilność systemów i dostępność pomocy technicznej. To jest jedyny warunek, który może cokolwiek ograniczać; nie widzę innych powodów aby ograniczać wdrażanie otwartego oprogramowania. Jeśli założenie stabilności i dostępnego wsparcia jest spełnione, to można wykorzystywać Linux i otwarte oprogramowanie w urzędach w ogromnej części.

10. Konsultacje społeczne. (Pokaż/Ukryj treść pytania)
Tak, zamierzam korzystać z takiej możliwości i to od razu. Po objęciu kadencji chciałbym wprowadzić co najmniej dwie rzeczy od zaraz: przyjmowanie uwag mieszkańców do planu zagospodarowania przestrzennego, oraz przyjmowanie uwag mieszkańców do budżetu miasta. Budżet można zawiesić na www (jest zadaniowy, a więc można się o nim wypowiadać) i każdy obywatel może wprowadzać uwagi czy sugerować poprawki. Ponadto, długofalowo, chciałbym wprowadzić zasadę jawności decyzji. W trudnych decyzjach Prezydenta można problem wcześniej przedstawiać na stronie www. Na koniec, Internet powinien być zaprzęgnięty do transparentności procedur uchwalania prawa miejscowego. Harmonogram prac urzędu powinien być ogłoszony w Internecie.