Menu Content/Inhalt
Misja projektu arrow Odpowiedzi kandydatów

Ankieta

Czy materiał na tej witrynie będzie miał wpływ na Twój głos w wyborach?
 
Lassota Józef Drukuj Email
Kandydat na prezydenta miasta Krakowa
Imię i nazwisko kandydata: Józef Lassota
Komitet wyborczy: Komitet Wyborczy Wyborców Lassota
Partia polityczna: niezrzeszony
WWW: www.Lassota.krakow.pl

Kandydat odpowiadał na pytania, z którymi można w całości zapoznać się na stronie Lista pytań. Poprzez kliknięcie linku przy nagłówku pytania (Pokaż treść pytania) podglądnąć treść danego pytania. Możesz również wyświetlić wszystkie pytania klikając tu: Pokaż wszystkie lub wszystkie schować klikając tu: Ukryj wszystkie. Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami:



1. Pytania wprowadzające
(Pokaż/Ukryj treść pytań)
a) 1. Turystyka, 2. IT, 3. Usługi
Branża IT jest na drugim miejscu. Wynika to z liczby osób zatrudnionych, a także z faktu, że Kraków jest silnym ośrodkiem kształcenia w tej branży
Kraków musi być postrzegany jako miejsce gdzie wykorzystuje się potencjał (ludzi, instytucji i firm). Zależy mi również na tym aby w Krakowie lokowały się centra logistyczne. Będę działał na rzecz zmian tak by kojarzyć Kraków nie wyłącznie z przemysłem ciężkim ale z high-tech. Miałem doświadczenia z Motorolą (stoczyliśmy wojnę z Wrocławiem); uwżam że IT to czołówka. Technologie IT są wszechstronnie obecne w naszym zyciu prywatnym, towarzyskim oraz zawodowym. W przyszłości ich rola w naszym codziennym życiu będzie wzrastać.

b) Kilka tysięcy osób pracuje bezpośrednio w firmach tego sektora (Motorola, ComArch, Ericpol), drugie tyle pracuje w innych firmach, realizując ich obsługę informatyczną. Istnieje też dużo małych firm tego sektora, a także operatorów sieci telekomunikacyjncych. Można sądzić, że branzy IT pracuje obecnie między 10 a 20 tysięcy osób. Suma podatków trudna do oszacowania. Niektóre firmy pracujące w strefie mogą być częściowo zwolnione.

c) Najczęściej przeglądam serwisy, lokalnych gazet (wyborcza, dziennik,. Lubię też serwis krakow.pl, onet.pl (sport) I inne. Nie zapominam także o Magicznym Krakowie i Wrotach Małopolski

d) Oprogramowanie związane z nowymi usługami lub udoskonalaniem starych. Bardzo istony dla mieszkańców Krakowa będzie e-urząd, gdzie można będzie załatwić za pośrednictwem Internetu większość spraw.
Istotny będzie rozwój technologii mobilnych, gdzie każdy będzie miał dostęp do informacji, które go interesują, niezależnie od jej typu, a także miejsca, w którym się aktualnie znajduje. Multimedia sieciowe o wysokiej jakości, community networks (sieci społeczności), sieci dystrybucji treści (content distribution networks),sieci bezprzewodowe transparentne (terminal sam decyduje o sposobie łaczności)

e) Praca intelektualna powinna być chroniona, ale trzeba rozpowszechniać oprogramowanie typu „open source”, np. Linux, które nie jest chronione patentami.

2. Dlaczego Kraków? (Pokaż/Ukryj treść pytania)
Inwestorzy przyjdą jedynie wtedy, gdy siła robocza na rynku lokalnym będzie tania, a także warunki do zakładania i prowadzenia firm będą sprzyjające. W branży IT można zlecać np. pisanie sofwaru firmom indyjskim. Mamy w tej branży pełną globalizację. Inwestować należy w edukację kadr w tej branży. Kraków ma tu swoje zalety. Można ściągać też specjalistów np. z krajów byłego Związku Radzieckiego, zwłaszcza Ukrainy. W przeszłości udało mi się sprowadzić do Krakowa Motorolę, Delphi i Tishmana. Metody pozyskiwania inwestorów się nie zmieniły. Miasto powinno każdego inwestora traktować jako partnera. Aby przyciągnąć inwestorów trzeba wprowadzić korzystne warunki (strefy) oraz trzeba patrzyć na inwestycję w perspektywie długofalowej (miejsca pracy), progresywnie zwiększać podatek. Mamy też program "kraków metropolitalny" w tym programie włączamy do wspólnej oferty gospodarczej okoliczne powiaty.
Mój pomysł na na Kraków to miasto uniwersyteckie (nastawione w dużej mierze na młodzież z zagranicy) - nalezy stworzyć warunki studentom, oraz uczelniom by rozwijały się w atrakcyjnych dyscyplinach. Niestety miasto w chwili obecnej - w myśl ustawodawstwa - nie ma na to praktycznie żadnego wpływu.

3. Wsparcie dla lokalnych firm. (Pokaż/Ukryj treść pytania)
Tak rzeczywiście jest. Należy dać niewątpliwe preferencje małym firmom innowacyjnym, zwłaszcza wspomóc je w pozyskiwaniu funduszy europejskich. Być może należy dać takie szanse np. Ukraińcom, aby mogli zakładać takie firmy Krakowie.
Moje zdanie jest takie, że Kraków potrzebuje dużych firmy ale o jakości usług świadczą również te liczne firmy które nie są potentatami. Element konkurencyjności między podmiotami to sprawa delikatna. Obecnie widzę mobilizację tych małych firm aby zabierać rynek tym dużym. Znam jedną z takich dużych firm gdzie ludzie są niezadowoleni z warunków pracy. Dobre pole do popisu dla tych małych firm to obsługa centrów logistycznych, centrów zarządzania. Moja polityka: nie naruszając prawa, chcę preferować lokalne firmy w uzyskiwaniu zamówień publicznych w mojej gestii. Firmy z branży IT funkcjonują jednak normalnie w gospodarce rynkowej.
Myślę że sensowne byłoby stworzenie fizycznego centrum, gdzie firmy IT mogłyby się zblokować?, mieć siedziby we własnym pobliżu. Takie rozwiązanie - stworzenie takiego klastra IT opłaciłoby się małym firmom, które ze sobą konkurują lecz mogą też współpracować. Kampus IT. Jeśli lokalne firmy potrafią zdobywać rynki zamówień na świecie, to znaczy że są na dobrym poziomie. Stworzenie atmosfery, że Kraków jest miejscem gdzie jest dobry poziom usług IT, byłoby dobre. Rozwiązaniem jest wypracowanie systemu zachęt dla firm-molochów skłaniających je do outsourcingu. Niebezpieczeństwo nie jest zbyt duże, bo małe firmy zawsze będą pracować nad rozwiązaniami niszowymi, nieatrakcyjnymi dla molochów. To jest zadanie przede wszystkim dla uczelni. Za mojej kadencji były zobowiązania AGH, Politechniki i UJ o dostosowaniu profili kształcenia do potrzeb IT. Gmina powinna uczestniczyć finansowo w przygotowaniu infrastruktury przez deweloperów. Chodzi o ściągnięcie kadry z zewnątrz. Moje zadanie to również sprawienie aby mieszkańcy Krakowa nie zarabiali mniej niż w za podobną pracę w Warszawie.

4. Brak kadry. (Pokaż/Ukryj treść pytania)
Liczba kształconych specjalistów zależy od wielkości kadry (regulują to odpowiednie przepisy ministerialne, związane z tzw. akredytacją kierunków studiów). Fundusze kierowane na uczelnie z budżetu nie pokrywają w pełni kosztów działalności uczelni. Miasto Kraków jak dotąd nie zrobiło nic, aby wspomóc krakowskie uczelnie kształcące w tej branży!! Należy to zmienić.

5. Związanie przemysłu IT z miastem. (Pokaż/Ukryj treść pytania)
Oczywiście może nastąpić nasycenie w tej branży. Następuje ono np. w niektórych sektorach tradycyjnej telekomunikacji (telefonia stacjonarna). Rynek w IT jest globalny i produkt może powstać w dowolnym miejscu. Zatem rozwój musi być zrównoważony, oparty na róznych branżach nie tylko IT. Trzeba dobrze antycypować trendy światowe, aby do nich w odpowiednim czasie się można było dostosować.W każdej branży, nie mając pewności że inwestycja nie dotyczy własnych interesów,inwestor nie podejmie decyzji. Firmy muszą mieć gwarancję własności środków. Możliwości miasta: udostępnianie terenu. Oczekiwałbym również pomysłow od samego środowiska, planuję powołanie rady rozwoju krakowa wielobranżowej by wypracowywała konkretne postulaty, którę będę mógł wypełniać dla wspólnego dobra. .

6. Promocja. (Pokaż/Ukryj treść pytania)
Firmy dobrze umieją zadbać o własną reklamę. Np. firma ComArch sprzedaje swoje produkty na rynkach Ameryki Środkowej i w krajach arabskich. Trzeba sporej wiedzy marketingowej, aby wiedzieć gdzie swoje produkty można sprzedać i firmy taką wiedzę mają.Mam też jeden pomysł. Chciałbym skorzystać z firm profesjonalnie zajmującej się promocją, wynagradzałbym je na zasadzie prowizji. Nigdy urzędnik nie jest w stanie prowadzić promocji miasta tak, jak robią to profesjonaliści. Chętnie zaoferowałbym takie rozwiązanie: pomóżcie znależć kogoś kto dla tego sektora potrafi zrobić promocję. Jeśli to przyniosłoby efekt (np. więcej podatków od firm) będzie efekt prowizyjny od miasta. Bezpośrednie dofinansowanie udziału w konferencjach jest niebezpieczne, bo może dawać efekty niewymierne.

7. Darmowy internet WiFi. (Pokaż/Ukryj treść pytania)
Akcja Kawa bardzo mi się podoba. Co do WiFi, myślę że Kraków zasługuje już na to.
Potrzebuję opinii specjalisty co do szczegółów technicznych. Postaram się znaleźć pieniądze w budżecie miasta, bo projekt jest atrakcyjny.
Obecnie istnieje wiele tzw. hot-spotów, które są darmowe. Np. na Rynku.
Technologię WiFi, a także. pozwalającą na większe zasięgi. technologię WiMax rozwijają operatorzy telekomunikacyjni (oczywiście za opłatą np.
kartą kredytową). Darmowy Interenet jest istotny np. dla turystów, a ułatwienie im życia przekłada się wprost na to, ile pieniędzy zostawią w naszym mieście, Restauracje lub kawiarnie powinny go rozwijać przy wsparciu miasta. Coraz więcej osób posiada urządzenia przenośne pozwalające na korzystanie z niego (np. palmtopy). Infrastruktura do WiFi jest tania, ale w którymś z punktów trzeba będzie skorzystać z usług operatora telekomunikacyjnego. I tu mogą powstać problemy.

8. e-administracja. (Pokaż/Ukryj treść pytania)
Jedno na pewno wprowadzę: to śledzenie przebiegu załatwiania własnej sprawy przez Internet. Począwszy od pozwolenia na budowę. Składam wniosek. Dostaję indywidualny kod dostępu do sprawy. Każdy urzędnik nanosi do tej sprawy czynność, którą dokonał, to jest jego obowiązek. Ja na to patrzę i śledzę czy posuwa się do przodu.
Efekt, który chcę uzyskać: petent przestaje się denerwować, wie co się dzieje. Mam możliwość zainterweniowania. Urzędnika to dyscyplinuje.
Wprowadzę to pilotażowo w ciągu roku przynajmniej dla wydz. Architektury (gdzie są najczęściej blokowane decyzje). Docelowo w całym magistracie w horyzoncie kandecji.

9. Otwarte oprogramowanie. (Pokaż/Ukryj treść pytania)
Tak należy popierać „open source”. Przynieść to może istotne oszczędności.

10. Konsultacje społeczne. (Pokaż/Ukryj treść pytania)
Oczywiście to bardzo atrakcyjne narzędzie. Stosowałem już wcześniej badanie opinii publicznej w zakresie priorytetów. Zadanie to zlecaliśmy firmom. Moja niezłomna zasada: każde przedsięwzięcie społeczne, bez akceptacji społecznej jest narażone na porażkę. Co do systemu konsultowania się przez Internet: ważne aby opinie były wiarygodne. Nie można jednak udawać, że nie ma to też stron negatywnych. Pierwsze co przychodzi mi na myśl to niemądre komentarze na portalach publicznych.